Kisáramú Léptetőmotorok Bajnoksága
Ahány vezérlő, annyi tulajdonság, és nem mindig könnyű eldönteni, hogy melyik lenne a legjobb megoldás. Figyelembe kell venni a sebességet, a fogyasztást, a felhasználási célt és – nem utolsósorban – az árát is. Hogy találd meg a legjobb ár-érték arányú vezérlőt? A következő cikkben segítek a döntésben!
Bizonyára te is ismered a mondást: „Cégünk olcsón, jól és gyorsan dolgozik. Ön ebből kettőt választhat.” Bár a vicc már szakállas, de nem véletlen, hogy még mindig népszerű, hiszen a világban sok minden működik hasonlóan: kevés dolog fekete vagy fehér, a legtöbb dolognak vannak pozitív és negatív tulajdonságai is. A kérdés csak az, hogy mennyit „áldozunk be” egy-egy előnyért. Ha például vezérlőt választunk egy léptetőmotorhoz, akkor mi a fontosabb: a mikrolépések száma, a gyorsaság, a kezelhetőség vagy a vonzó ár?
Erre nincs általános válasz, hiszen mindenki mást választana a fentiek közül: van, akinek az ár a fő szempont, másnak a minőség, vagy éppen a sebesség. Segítek egy kicsit a döntésben, bemutatok két különböző áramú léptetőmotor családot, és felsorolom, hogy melyiknél mit érdemes figyelembe venni.
A léptetőmotorok bajnoksága
Amikor vezérlőt választunk, akkor a legfontosabb, amit ismernünk kell, az valójában a felhasználási cél, hiszen ehhez kell majd igazítani az alkatrészeket. A léptetőmotornak is 2 érdekes tulajdonsága van számunkra: a nyomaték és az áram. A nyomaték az erejét mutatja, az áram pedig meghatározza, hogy milyen elektronikára van hozzá szükségünk: vagyis ez alapján tudunk vezérlőt választani.
A CNCPart.hu kínálatában 2 motorcsaládot találsz 3Nm-es tartományban: az egyik 2.8A-es, a másik pedig 4A-es meghajtást igényel. Igen, jól látod: az egyik látványosan nagyobb, gyaníthatóan erősebb és gyorsabb is, így első ránézésre egyértelműnek tűnik a döntés. De vajon tényleg ez a jobb?
A két motort a hozzá való vezérlővel egy virtuális ringbe állítottam: győzzön a jobb!
A kihívó a kék sarokban:
2.8A , 3.1Nm-es léptetőmotor + Pico Drive 3A-es vezérlő
ellenfele a piros sarokban:
4A, 3Nm-es léptetőmotor + M545D 4.5A-es vezérlő
1. menet: Vezérlőáram
Ahogy már az előbb írtam, a 4.5A-es egyértelműen nagyobb, mint a 3A-es, ehhez kétség sem fér. Nem kérdés, hogy az első menetben melyik vezérlő üti ki a másikat, ha később bővíteni szeretnéd a rendszert. De vigyázz! A nagyobb teljesítmény nagyobb fogyasztást, nagyobb tápegységet is jelent, nem mindig a méret a lényeg :)
2. menet: Tápellátás
A Pico Drive-nál a kisebb áram, kis tápegységet jelent, ez kevesebb zavarjellel jár, sőt: a motor soros bekötéssel akár 1.4A-el is vezérelhető, (ehhez elegendő egy bélyeg méretű vezérlő is). A 4A-es szett a nagyobb tápegység miatt nagyobb zavart szór, ezért ez a megoldás plusz teendőkkel jár. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy rossz lenne, de a második menetet egyértelműen a kisebb elektronika nyerte.
3. menet: Gyorsaság
Ha a sebesség számít, akkor a 4A-es vezérlő+motor párosítás kapja a pontot, hiszen itt a kisebb induktivitás jóval nagyobb sebesség elérését teszi lehetővé.
4. menet: Ár
Amikor vezérlőt választunk, nem az ár a legfontosabb szempont, hiszen ez egyszeri kiadás, de hobbysta szempontból nem mellékes, hogy mennyire mélyen nyúlunk a pénztárcánkba. Nos, örömmel jelenthetem, hogy itt abszolút nyertest hirdethetünk, hiszen a 3A-es Pico Drive ára közel negyede a 4.5A-es M545D vezérlőnek.
Az állás jelenleg 2:2.
Hosszabbítás: gyártó és a garancia
Tudom, hogy a boxban nincs hosszabbítás, nekem mégis muszáj egy extra menetet beiktatni. Nem csak azért, mert döntetlen az állás, hanem azért is, mert van még egy szempont, ami talán nem tűnik fontosnak, de mégis szeretnék kitérni rá. Ez pedig a gyártó: 4A-es motort és vezérlőt több helyen is tudsz vásárolni, de a Pico Drive saját fejlesztés, amit így közvetlenül az alkotótól: tőlem tudod megvenni. Magyar termék magyar gyártó által magyar piacra szánva. Bármi problémád akad, bármilyen meghibásodást észlelsz, bármi igényed van a vezérlővel kapcsolatban, fel tudod venni a kapcsolatot közvetlenül a fejlesztővel, aki Magyarországon van, magyarul beszél, és szívesen segít a probléma megoldásában. Ez pedig szerintem különösen erős érv a 3A-es elektronika mellett.
Pontozás
Mindkét fél szépen küzdött a meccs során, és bár az elején azt írtam, hogy nem lehet abszolút győztest hirdetni, hiszen mindenkinek más szempontok számítanak, én mégis a 2.8A-es változatot hirdetem ki bajnoknak. Kisebb árama voltaképpen előny, hiszen ennek köszönhetően kisebb a fogyasztás is, egyedül a sebességben jelent hátrányt a 2.8A-es kivitel. A kedvező ár és hazai segítség pedig a vevői visszajelzések alapján rengeteg pluszpontot ér.
Természetesen ha a termelékenység és a sebesség a legfontosabb érv, akkor érdemes inkább a nagyobb verziót választanod, ám ekkor viszont előjön a kérdés, hogy elegendő-e ez a méret?
De erről majd egy másik cikkben írunk...